A- how many kilograms of water must evaporate from a 60.0-kg woman to lower her
ID: 1783065 • Letter: A
Question
A- how many kilograms of water must evaporate from a 60.0-kg woman to lower her body temperature by 0.750°B- is this a reasonable amount of water to evaporate in the form of perspiration, assuming the relative humidity of the surrounding air is low? #5. (2 points) (a) How many kilograms of water must evaporate fron a 600-kg woman to lower her body temperature by 0.750° C? (b) Is this a reasonable amount of water to evaporate in the form of of the surrounding air is low? perspiration, assuming the relative humidity
Explanation / Answer
Given,
m = 60 kg ; T = 0.75 deg C
We know that,
Q = m c T
m Lv = m C T
m = m C T/ Lv
For human body, C = 3470 J/kg ; Lv = 2430000 J/kg
m = 60 x 3470 x 0.75/2430000 = 0.0643 kg
Hence, m = 0.0643 kg = 64.3 grams
b)Yes indeed it is reasonable amount of water loss from a human body.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.