3. (Chapt 14, LO 6) Consider a massless hollow sphere of unknown radius r suspen
ID: 1783028 • Letter: 3
Question
3. (Chapt 14, LO 6) Consider a massless hollow sphere of unknown radius r suspended in pure water by a mass m = 21.8 kg as shown in the figure below. The density of pure water is p 1.00 x 10 kg/m2. You may neglect the buoyant force on the mass. pure water massless hollow sphere (a) (5 pts) What is the magnitude of the gravitational force on the mass? (b) (5 pts) What is the magnitude of the buoyant force on the massless hollow sphere? (c) (5 pts) What is the radius r of the massless hollow sphere?Explanation / Answer
(a)
gravitational force Fg = m*g
m = 21.89 kg
g = gravitational acceleration
Fg = 21.8*9.81
Fg = 214 N
=======================
(b)
the sphere is in equilibrium
net force = 0
Fb - T =
T = tension in the string = 214 N
Fb = T
Fb = 214 N <<<<----------ANSWER
============================
part (c)
buoyancy force Fb = rho*V*g
rho = density of water
V = volume of sphere = (4/3)*pi*r^3
g = gravitational acceleration = 9.8 m/s^2
1.00*10^3*(4/3)*pi*r^3*9.81 = 214
radius of sphere r = 0.173 m <<<<-----ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.