A conducting wire is 1.50 m long. An emf (E) is induced in a conducting loop of
ID: 1782736 • Letter: A
Question
A conducting wire is 1.50 m long. An emf (E) is induced in a conducting loop of wire 1.50 m long as its shape is changed from square to circular. 20. What is the area of the 1.50 m circumference circular coil? A)2.25 m2 B)1.500 C)0.998 D)0534 E)0.179 F)oos17 21. Find the change in the magnetic flux if the local 0.65-T magnetic field is redcular to the plane of he loop. A)0.0059 Tm? B)0.0188 Tm? C)0.0488 T D) 0073 1 T-m? E)0095 1 T. F)0.119 T 22. Find the average of the induced emf (8) if the change in shape occurs in 0.250 s A)-0.476v B)-0.299 v C)-0.035 v D) +0.051 v E) +0.166v F)+0.585 vExplanation / Answer
20) E) 0.179 m^2
2pi*r = 1.5 m
r = 1.5/(2*pi)
A = pi*r^2
= pi*(1.5/(2*pi))^2
= 0.179 m^2
21) Answer is not in the given options
A2 = 0.179 m^2
A1 = (1.5/4)^2 (Area of square)
= 0.1406 m^2
change in magnetic flux = B*(A2 - A1)
= 0.665*(0.179 - 0.1406)
= 0.0255 T.m^2
22) Answer is not in the given options
Average induced emf = change in megnetic flux/time taken
= 0.0255/0.25
= 0.102 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.