5. +-1 points SerCP 10 10P.039.wi What is the average kinetic energy of a molecu
ID: 1782569 • Letter: 5
Question
5. +-1 points SerCP 10 10P.039.wi What is the average kinetic energy of a molecule of oxygen at a temperature of 410 K? My Notes Ask Your Teacher Need Help? 1·Reed. I waehir il My Notes Ask Your Teacher 6. 2 points SerCP10 10 P.043. At what temperature would the rms speed of carbon monoxide molecules equal the following speeds? (Note: The mass of a carbon monoxide molecule is 4.65 x 10-26 kg.) (a) the escape speed from Earth, 1.12 x 104 m/s (b) the escape speed from the Moon, 2.37 × 103 m/s Need Help? Enid"Explanation / Answer
5] Average kinetic energy =
E = (3/2)kT
=> E = 1.5 x 1.38 x 10-23 x 410 = 8.487 x 10-21 J
6]
E = (3/2)kT
and E = (1/2)mv2
a] for the escape speed from Earth:
(1/2)(4.65 x 10-26)(1.12 x 104)2 = 1.5(1.38 x 10-23)T
=> T = 140892.75 K
b] for the escape speed from Moon:
(1/2)(4.65 x 10-26)(2.37 x 103)2 = 1.5(1.38 x 10-23)T
=> T = 6308.837 K.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.