The crystalline lens of the human eye is a double-convex lens made of material h
ID: 1782502 • Letter: T
Question
The crystalline lens of the human eye is a double-convex lens made of material having an index of refraction of 1.44 (although this varies). Its focal length in air is about 8.00 mm , which also varies. We shall assume that the radii of curvature of its two surfaces have the same magnitude.
(Note: The results obtained in the parts A, B and C are not strictly accurate, because the lens is embedded in fluids having refractive indexes different from that of air.)
Part A
Find the radii of curvature of this lens.
Part B
If an object 15.0 cm tall is placed 27.0 cm from the eye lens, where would the lens focus it?
Part C
How tall would the image be?
Part D
Is this image real or virtual?
Part E
Is it erect or inverted?
Explanation / Answer
a) 1/f = (n - 1) * [1/R2 - 1/R1]
1 / 8* 10-3 = (1.44 - 1) * 2 / R
R = 2 * 0.44 * 8 * 10-3
radii of curvature R = 7.04 * 10-3 m = 7.04 mm
b) From lens equation 1/f = 1/p + 1/q
1/q = 1/(8 * 10-3) - 1/(27 * 10-2)
q = 8.24 mm = 0.824 cm
c) h' = -0.824 * 15 / 27 = -0.458 cm
d) image is real
e) image is inverted
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.