4 5A wire coil having an area of 0.0128 m2 is placed perpendicular to a magnetic
ID: 1782479 • Letter: 4
Question
4 5A wire coil having an area of 0.0128 m2 is placed perpendicular to a magnetic field 1.8 T pointing up. In 0.14's, the magnetic field is changed to 0.8 T pointing down. What is the averag 0.056V, (B) 0.091 V, (C) 0.12 V, (D) 0.1 8V, (e024A, (F) 0.35 V, (G) 0.48 V,VD0560 5 % emf in the coil? (A) 5.A woman's near point is 64 cm. Namely, she cannot clearly see an object closer than 64 cm. She needs a pair of corrective lenses in order to read newspaper at the distance for normal eyes. What is the focal length of the lenses? (A) 64 cm, (B) 4 l cm, (C) 25 cm, (D)18cml (E)-25 cm, (F)-32 cm, (G)-41 cm, (H)-64 cm. 5% o-osso = 17-9~18cmExplanation / Answer
4) Average induced emf = change in magnetic flux/time taken
= (A*B1 - (-A*B2))/t
= (0.0128*1.8 + 0.0128*0.8)/0.14
= 0.24 V
5)
v = -64 cm (image distance)
u = 25 cm (object distance or near point of a normal person)
f = ?
use, 1/f = 1/u + 1/v
1/f = 1/25 + 1/(-64)
f = 41 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.