Suppose a flat roof has a surface area of 1.11000×102 m2. Presume the air inside
ID: 1781988 • Letter: S
Question
Suppose a flat roof has a surface area of 1.11000×102 m2. Presume the air inside the building (and under the roof) is at atmospheric pressure, 1.01325×105 Pa, and that the air racing across the top of the roof is at a pressure of 1.00110×105 Pa. What is the force with which the air inside the house pushes the roof upward? (please calculate this to 5 significant digits) Submit Answer Tries 0/10 What is the force with which the air outside the house pushes the roof downward? (again, calculate this value to 5 significant digits) Submit Answer Tries 0/10 The lift force takes into account the combination of these two forces. What is the lift force acting on the roof?
Explanation / Answer
area of surface = 1.11 X 10^2 m^2
Pressure inside = 1.01325X10^5 Pa
Force upward due to interior pressure = 1.01325 X 10^5 Pa X 1.11 X 10^2 m^2 = 11247000 N
Pressure outside = 1.00110 X 10^5 Pa
Force downwards due to exterior pressure = 1.00110 X 10^5 Pa X 1.11000 X 10^2 m^2 = 11112000N
Lift force on roof = 11247000N-11112000N = 135,000 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.