Not Charging 8:06 PM edugen.wieyplus..com .11 Verizon Cutnell, Physics, 10e COLL
ID: 1781700 • Letter: N
Question
Not Charging 8:06 PM edugen.wieyplus..com .11 Verizon Cutnell, Physics, 10e COLLEGE PHYSICS ( ice Assignment Gradebook ORION Downloadable eTextbook ent FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK NEXT Chapter 10, Problem 09 In 0.646 s, a 7.09-kg block is pulled through a distance of 3.50 m on a frictionless horizontal surface, starting from rest. The block has a constant acceleration and is pulled by means of a horizontal spring that is attached to the block. The spring constant of the spring is 415 N/m. By how much does the spring stretch? Number Units the tolerance is +/-2% LINK TO TEXT Question Attempts: 0 of 6 used SAVE FOR LATERSUBIT ANSWERExplanation / Answer
The acceleration of the block can be determined from:
d = u*t + a*t^2/2
where, u is initial velocity which is zero
d = a*t^2/2
a = 2d/t^2
= 2*3.50/(0.646)^2
= 16.77 m/s^2
The force applied F = m*a
F = 7.09*16.77 = 119 N
Since the force of a spring F = k*x
where, x is elongation,
k is spring constant
x = F/k
= 119/415 = 0.286 m
Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.