Delta A Navy Seal team tries to launch an object from the roof of Building A ont
ID: 1781624 • Letter: D
Question
Delta A Navy Seal team tries to launch an object from the roof of Building A onto the higher roof of Building B, as shown in the figure below. At the instant when the object is launched, the object's velocity is 10.0 m/s directed 60.0 degrees above the horizontal. At the instant of launch, the object is located 1.00 m above the roof of Building A, 3.00 m below the level ot roof B, and at a horizontal distance of 2.00 m from the alley, as shown in the figure. The alley is 4.00 m wide NEAR SIDE OF BUILDING B 3.00 m Assume that air resistance is negligible 1.00 m although it would not be so here. 2.00 400m ALLEY ^ ~ L "How much time does it take the object to reach the highest point in its trajectory? b. 1.77sc.0.884s a. 0.510s d. 1.02se 0.612s 2. 'When the object passes through the highest point in its trajectory a. its velocity is zero. b. the y-component of its acceleration is equal to zero. c. its acceleration is equal to zero. d. the y-component of its velocity is equal to zero. e. its speed is equal to zero. 3. How much time would it take the object to travel a horizontal distance of 6.00 m from its launch point? b. 0.693 s. c. 1.40s d. 0.600s e. 0.800 s 4. At the instant when the object has traveled a harizontal distance of 6.00 m from its launch point, the scalar y component of the object's velocity would be e. - 3.10 m/s a. -1.88 m/s. b. -8.72 m/s 2.78 m/s. d-5.06 m/s 5. At the instant when the object has traveled a the object's speed would be horizontal distance of 6.00 m from its launch point, a. 8.10 m/s b. 5.08 m/s· LE, 5.34 m/s. d, 7.78 m/s. e. 1.90 m/s 6. The object would pass over the near side of Building B a. 4.0 m above the level of Building B's roof b. 0.65 m above the level of Building B's roof c. 0.43 m above the level of Building 8's roof. d. 0.34 m above the level of Building B's roof. e. The object will strike the near wall of e Building B about 0.48 m below the level of the Building B's roof 7. The object would land on the roof of Building B a. about 0.79 m beyond the near side of Building 8. b. 6.47 m beyond the near side of Building B. c. The object will fall short and land somewhere down in the alley d. about 6.79 m beyond the near side of Building B e. about 0 47 m beyond the near side of Building 8. 2AExplanation / Answer
1. v0y = 10 sin60
ay = - 9.81 m/s^2
at highest point, vfy =0
vfy = v0y + ay t
t= 0.883 sec Ans(C)
2. (d) the y - component of its velocity is zero.
3. t = 6 / 10cos60 = 1.2 s
Ans(a)
4. vfy = 10 sin60 - 9.81 x 1.2 = - 3.10 m/s
Ans(e)
5. speed = sqrt(vfy^2 + vfx^2) = 5.88 m/s
Ans(b)
6. y = (10 sin60)(1.2) - (9.81 x 1.2^2 / 2)
y = 3.34 m
hence (3.34 - 3) = 0.34 m above the level roof.
Ans(d)
7. 3 = 10sin60 t - 4.9 t^2
t = 1.29 sec
d = (10 cos60) (1.29) = 6.47 m
Ans(e)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.