Two astronauts, each having a mass of 76.0 kg, are connected by a 11.0 m rope of
ID: 1781619 • Letter: T
Question
Two astronauts, each having a mass of 76.0 kg, are connected by a 11.0 m rope of negligible mass. They are isolated in space, orbiting their center of mass at speeds of 4.50 m/s. CM (a) Treating the astronauts as particles, calculate the magnitude of the angular momentum. (b) Calculate the rotational energy of the system. (c) By pulling on the rope, one of the astronauts shortens the distance between them to 5.00 m. What is the new angular momentum of the system? (d) What are the astronauts' new speeds? (e) What is the new rotational energy of the system? (f) How much work does the astronaut do in shortening the rope?Explanation / Answer
(A) L = m v r
L = (76 x 4.50 x 11) + (76 x 4.50 x 11)
L = 7524 kg m^2 /s
(b) rotationl energy =2( I w^2 /2 )
= ( m d^2)(v/d)^2 = m v^2
= 76 x 4.50^2
= 1539 J
(c) angular momentum will not change.
Lf = 7524 kg m^2 / s
(d) 7524 = 2( 76 x 5 x v)
v =9.9 m/s
(e) KE = 76 x 9.9^2 = 7449 J
(f) Work done = Kf - Ki = 5910 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.