A 2.0- kg block is dropped from a certain height above a spring of spring consta
ID: 1781596 • Letter: A
Question
A 2.0- kg block is dropped from a certain height above a spring of spring constant k- 1900 N/m that is in its relaxed position. Just before the block strikes the spring, it has speed v. See figure 1 The spring is then compressed a maximum distance d 0.10 m before the block comes momentarily to rest. (a) ( 15 points) What is the speed v of the block just before the block strikes the spring? See figure1 (b) (5 points) From what height h above the spring was the block dropped? See figure 2 at rest tigure 1 h-?Explanation / Answer
total mechanical energy just before hitting the spring
Ei = m*g*d + (1/2)*m*v^2
total mechanical energy s=after the block momentarily comes to rest
Ef = (1/2)*k*d^2
from energy conservation
total energy is constant at any point
Ef = Ei
(1/2)*k*d^2 = m*g*d + (1/2)*m*v^2
(1/2)*1900*0.1^2 = (2*9.8*0.1) + (1/2)*2*v^2
speed v = 2.745 m/s
------------------
along vertical
initial velocity voy = 0
final velocity vy = v
acceleration ay = -g = -9.8 m/s^2
displacement y = -h
from equation of motion
vy^2 - voy^2 = 2*ay*y
2.745^2 - 0 = 2*9.8*h
height h = 0.384 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.