3. A tennis racket changes velocity from 0.3 rad/s to 17 rad/s in 0.6 seconds. W
ID: 1781270 • Letter: 3
Question
3. A tennis racket changes velocity from 0.3 rad/s to 17 rad/s in 0.6 seconds. What is the angular acceleration of the racket? (3 points) 4. Bryce Harper (professional baseball player) swings his bat with a velocity of 48.7 rad/s. The distance between the axis of rotation and the sweet spot of the bat is 1.46 m. What is the linear speed of the sweet spot of his bat? (3 points) 5. A swimmer rotates his arm from 0 degrees to 196 degrees, about the shoulder joint. If the length of his arm is 0.57m (from shoulder joint to hand) how far has his hand traveled (in other words, what is the linear distance)? (3 points)Explanation / Answer
3. angular acceleration = (17 - 0.3) /0.6 = 27.833 rad/s2
4. linear speed = angular speed x distance = 48.7 x 1.46 = 71.102 m/s
5. linear distance = angle x length = (196 x 3.14/180) x 0.57 = 1.9499 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.