Problem 10.5 Part A With what minimum speed must you toss a 130 g ball straight
ID: 1781180 • Letter: P
Question
Problem 10.5 Part A With what minimum speed must you toss a 130 g ball straight up to just touch the 15-m-high roof of the gymnasium if you release the ball 1.7 m above the ground? Solve this problem using energy. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units Umin = 1 Value Units Submit My Answers Give Urp Part B With what speed does the ball hit the ground? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. | u= 1 Value Units Submit My Answers Give Up Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
Part A)
PE = KE
m*g*h = 0.5m*v*2 (mass cancels)
(9.8)*(15 - 1.7) = 0.5*(v2)
v = 16.14 m/s
Part B)
m*g*h = 0.5*m*v2 (mass cancels)
(9.8)*(15) = 0.5*(v2)
v = 17.14 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.