A 67 kg soccer player jumps vertically upwards and heads the 0.45 kg ball as it
ID: 1781092 • Letter: A
Question
A 67 kg soccer player jumps vertically upwards and heads the 0.45 kg ball as it is descending vertically with a speed of 29 m/s. If the player was moving upward with a speed of 4.0 m/s just before impact, what will be the speed of the ball immediately after the collision if the ball rebounds vertically upwards and the collision is elastic?
___ m/s
If the ball is in contact with the player's head for 20 ms, what is the average acceleration of the ball? (Note that the force of gravity may be ignored during the brief collision time.)
___ m/s2
Explanation / Answer
as there is no external force b/w ball and head so the momentum will be conserve
we can write
m1xu1 + m2xu2 = m1xv1+m2xv2
m1*(u1-v1) = m2*(v2-u2)........(1)
by energy conservation
1/2 x m1x u12 + 1/2x m2x u22 = 1/2 xm1xv12 + 1/2xm2xv22
m1x(u12 - v12) = m2x(v22-u22).....(2)
from 1 &2
u1 + v1 = u2+v2
v2 = u1 - u2 + v1........(3)
put 3 in 1
m1x(u1-v1) = m2x(u1 - u2 + v1 - u2)
v1 = u1x(m1-m2)/(m1+m2) + 2xm2xu2/(m1+m2)
and
v2 = u2*(m2-m1)/(m1+m2) + 2*m1*u1/(m1+m2)
given
m1 = 67 kg ; m2 = 0.45 kg; u1 = 4 m/s ; u2 = -29 m/s
so v2 = (-29) x (-66.55)/67.45 + 2 x 67 x 4 /(67.45)
v2 = 36.56 m/s
part b) <a>avg = (v2-u2)/t = 36.56 - (-29) / (20x 10-3 )
= 3278 m/s2
answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.