Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two astronauts, each having a mass of 79.0 kg, are connected by a 9.5 m rope of

ID: 1780825 • Letter: T

Question

Two astronauts, each having a mass of 79.0 kg, are connected by a 9.5 m rope of negligible mass. They are isolated in space, orbiting their center of mass at speeds of 5.20 m/s. CM (a) Treating the astronauts as particles, calculate the magnitude of the angular momentum (b) Calculate the rotational energy of the system (c) By pulling on the rope, one of the astronauts shortens the distance between them to 5.00 m. What is the new angular momentum of the system? (d) What are the astronauts' new speeds? (e) What is the new rotational energy of the system? (f) How much work does the astronaut do in shortening the rope?

Explanation / Answer

a)

w1=w2=v/r=5.20/4.75 = 1.1 rad/s

I1=I2=mr^2=79.0*4.75^2= 1782.44 kg*m^2

L1=L2=I1*w1=I2*w2=1782.44*1.1 = 1960.7 kg*m

Inet=2*I1w1=2*I2w2= 2*1960.7 = 3921.4 kg*m^2/s

b)

KEnet= KE1+KE2 = 1/2I1w1^2+1/2I2w2^2= 2*1/2*I1w1^2= I1w1^2= 1782.44*1.1^2= 2156.75 J

c)

Angular momentum always conserves hence

Lfnet=Linet

Lfnet= 3921.4 kg*m^2/s

d)

now r=(9.50-5.00)/2=4.50/2 = 2.25m

Lfnet=2*i1w2=2*mr^2*(v/r) = 2mvr

r=Lfnet=2mv

v=(3921.4)/(2*79.0*2.25) = 11.03 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote