A pendulum of length L = 1.03 m has a bob of mass M = 121 g. The pendulum\'s max
ID: 1780435 • Letter: A
Question
A pendulum of length L = 1.03 m has a bob of mass M = 121 g. The pendulum's maximum angular deviation from the vertical is max-339 Ignore air resistance as it swings, and use the gravitational acceleration g = 9.8 m/s2 for the following questions (a) Without using the small angle approximation, calculate the magnitude of the restoring force on the pendulum bob along the trajectory when the bob is at its maximum deviation (b) This time, use the small angle approximation and calculate the magnitude of the acceleration of the pendulum bob along its trajectory when the bob is at its maximum deviation. m/sExplanation / Answer
restoring force Fr = m*g*sintheta
m = mass = 121 g = 121*10^-3 kg
g = 9.8 m/s^2
theta = 33 degrees
Fr = 121*10^-3*9.8*sin33
Fr = 0.646 N
====================================
(b)
acceleration a = g*theta
theta = 33 degrees = 33*pi/180 = 0.58 rad
acceleration a = 9.8*0.58 = 5.684 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.