1/2 points | Previous Answers SerCP11 6.P035 My Notes Ask Your A railroad car of
ID: 1780055 • Letter: 1
Question
1/2 points | Previous Answers SerCP11 6.P035 My Notes Ask Your A railroad car of mass 3.45 104 kg moving at 3.15 m/s collides and couples with two coupled railroad cars, each of the sam mass as the single car and moving in the same direction at 1.20 m/s. (a) What is the speed of the three coupled cars after the collision? 1.85 m/s (b) How much kinetic energy is lost in the collision? 266 17 -0 Need Help? Read it Submit Answer My Notes Ask Your Teack ,1 points SerCP 116, PO42.MI A bullet of mass m 8.00 g is fired into a block of mass M-160 g that is initially at rest at the edge of a table of height h 1.00 m (see figure below). The bullet remains in the block, and afterthe impact the block ands d= 1.90 m from the bottom of the table. Determine the initial speed of the bullet m/sExplanation / Answer
Here ,
m = 3.45 *10^4 Kg
u = 3.15 m/s
u1 = 1.20 m/s
a) let the speed is v
Using conservation of momentum
Let the final soeed is v
3m * v = 3.15 * m + 2m * 1.20
v = 1.85 m/s
the final speed is 1.85 m/s
b)
kinetic energy lost = 0.50 * 3.45 *10^4 * (3.15^2 + 1.20^2 + 1.20^2 - 3 * 1.85^2)
kinetic energy lost = 43728 J
the kinetic energy lost is 43728 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.