A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for \
ID: 1779896 • Letter: A
Question
A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 1.80 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 34.0% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate? Number E= kWh An average American household consumes 9500 kWh in 1.00 year. How many houses can the one wind turbine power? O 5.1 x 1010 O 100 O 560 O 0.0018 Number of houses =Explanation / Answer
A) Energy, E = P x t = 1.80 x 106 x 0.34 x 365 x 24 = 1.93 x 1013 J = 5.40 x 106 kWh
B) Number of houses, n = (5.40 x 106)/(9500) = 568 ~ 560 houses.
Please rate my answer if you find it helpful, good luck...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.