A top cyclist in the Tour de France is competing in an individual time trial, in
ID: 1779720 • Letter: A
Question
A top cyclist in the Tour de France is competing in an individual time trial, in which the rider races a relatively short distance alone, trying to complete the course as quickly as possible. The relevant data for the cyclist is as follows: distance traveled is 28.0 km: time elapsed is 40.0 minutes; average power output is 385 watts. (a) Calculate the cyclist's total energy output, in kilojoules, during the time trial. kJ (b) There are 4184 joules in 1 kilocalorie. How many kilocalories are expended by this cyclist during the time trial? For comparison, the average person takes in (and expends) about 2500 kilocalories in food energy every 24 hours. kCal (c) Let's say the you were able to output the same total energy as the cyclist, but you did this while climbing stairs. If your mass is 55.0 kg, and we take g 9.8 m/s2, how high up would you go? Assume all your energy output goes into raising your gravitational potential energy.) For comparison, the Empire State building is about 450 m from the ground to the tip of its antenna.Explanation / Answer
a)
Total energy output
E=Pt=385*(40*60)=924000 Joules
in KJ
E=924000/1000=924 KJ
b)
Energy in Kcal is
E=924000/4184=220.84 kCal
c)
since potential energy is
E=mgh
=>h=E/mg =924000/55*9.8
h=1714.3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.