Problem1 A ball is thrown horizontally from the roof of a building 7.5 m tall an
ID: 1779294 • Letter: P
Question
Problem1 A ball is thrown horizontally from the roof of a building 7.5 m tall and lands 9.5 m from the base. What was the ball's initial speed? Problem 2 A ball thrown horizontally at 12.2 m/s from the roof of a building lands 21.0 m from the base of the building. How high is the building? Problem 3 A baseball is hit with a speed of 27.0 m/s at an angle of 45.0°. It lands on the flat roof of a 13.0-m-tall nearby building. If the ball was hit when it was 1.0 m above the ground, what horizontal distance does it travel before it lands on the building? Problem 4 Show that the range of a projectile fired from the top of a cliff of height h at an angle above the horizontal with initial velocity vo is 2gh sin2 sin(20) Problem 5 Check that Equation 1 reduces to the Level horizontal range formula Rsin(20) when the height of the cliff h is set to zero.Explanation / Answer
Here ,
let the time of flight is t
h = 7.5m
Using second equation of motion
h = 0.50 * gt^2
7.5 = 0.50 * 9.8 * t^2
solving for t
t = 1.24 s
Now, ball's initial speed = initial speed/t
ball's initial speed = 9.5/1.24
ball's initial speed = 7.67 m/s
the ball's initial speed is 7.67 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.