Need help solving step by step of radius 0.90 m. Caleulate tio 4. (II) What is t
ID: 1778798 • Letter: N
Question
Need help solving step by step
Explanation / Answer
a) a ( acceleration) =v^2/ r = ( w^2 r^2/r) = w^2 r
w= 45 prm = 4.712 rad/sec
a = 4.712^2 ( 0.175) =3.88 m/S^2
b) T = mv^2/ r
75 = (0.55) v^2/1.3
v = 13.314 m/s apprx
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.