Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

c o secure https://session.masteringphysics.com/myctitermView?assignmentProbleml

ID: 1778789 • Letter: C

Question


c o secure https://session.masteringphysics.com/myctitermView?assignmentProblemlDz791 27483 Homework Problem 9.83 Problem 9.83 Part A altnude of e3n m/s althude of 6350 km fires its rockets, which eject gas at a speed of 1450 m/s (relative to the rocket). A rocket traveling 1750 m/'s away from the Earth at an If the mass of the rocket at this moment is 2.40*104 kg and an acceleration of 2.0 m/s' is desired, at what rate must the gases be ejected? Express your answer using two significant figures . 188 kg/s My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 7 attempts remaining 5 3 caps lock commandoption command control option

Explanation / Answer

gravitaional accleration at 6350 altitude

g' = g(Re/R)^2

R = Re+h

Re = 6400 km ( radius of earth )

h = 6350 km

g' = 2.469 = 2.47 m/s^2

total acceleration = 2.47 +2 = 4.47 m/s^2

F = ma = 2.4 x 10^4 * 4.47 = 1.07 x 10^5 N

F = dp/dt

p = mv

F = (dm/dt)*v

dm/dt = F/v

dm/dt = F/1450 = 73.97 kg/s = 74 kg/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote