c2 e, student l My UNC Chix- e, Welcome to the UNC TThe Expert TAI1hme x- x Mech
ID: 1778507 • Letter: C
Question
c2 e, student l My UNC Chix- e, Welcome to the UNC TThe Expert TAI1hme x- x Mechnulnegy k )DG tatoul Home 1 Student: m Class Management Help Ch 5 Test Begin Date: 10/13/2017 12:05:00 AM-Due Date: 10/14/2017 11:59.00 PM End Date: 10/15/2017 2:00:00 AM (9%) Problem 3: A patcher gives a power ofP-213 w to a baseball ofmass m-0,095 kg for a period of t_a2s what is the ball's speed in ms when it leaves his hand? Grade Sa Dedaction Potential cos) Submissi Attempts a sin0 cotan as ) atan) acotansinh0 cosh) tancotanh(0 1 2 3 Degrees Radians I give up deductioe per feedback Hint Feedback:30 Hints: 308% dedaction per hint Hints remaining eExplanation / Answer
Solution- The Energy supplied = 213 Watts X 0.26 seconds = 55.38 Joules
Here the energy is in the form of kinetic energy = 1/2 m v^2 ,
Therefore: 55.38 = 1/2 (0.095) v^2
So v = sqrt (2*55.38/ 0.095)
= 34.14 m/s Ans..
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.