Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bats oypically use frequencies around 50 kHz for their echolocation. (a) What is

ID: 1778220 • Letter: B

Question

Bats oypically use frequencies around 50 kHz for their echolocation. (a) What is the wavelength of this s sound wave? (b) If the bat hear or the reflctoig with a velocity of 10m/s toward a wall, what frequeney does the bat hear for the reflection from the w all? (c) The bat is chasing a mosquito that is flying tovvard the bat a m/s. The bat is flying at 10 m/s. What frequency does the bat hear from the sonar bounce off of the speed, and in what direction, wo possible is this? Fd the bat have to fly in order for a human to hear the bat's sonar? How e is this? For all these questions, you can assume that the speed of sound in air is 343 m/s

Explanation / Answer

wavelength = velcoity / frequency

lambda = 343/50x10^3 Hz = 0.00686 m

part b ) first bat going toward wall

using doppler effect

f' = (v+vo)*f/(v-vs)

here vo = 0 ( because here observer is at rest )

vs = 10 m/s

f' = 343*50x10^3/(343-10)

f' = 51501.5Hz

now wall act as a source

f" = (v+vo)*f'/v

f" = 353*51501.5/343

f" = 53003 Hz

part c )

f' = (343+5)*50000/(343-10)

f' = 52252.25 Hz

part d )

20000 = 343 * 50000 / ( 343+v)

6860000 + 20000v = 17150000

v = 514.5 m/s in opposite direction

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote