A parallel-plate capacitor with a gap of 0.210 mm is filled with a dielectric wi
ID: 1777800 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor with a gap of 0.210 mm is filled with a dielectric with constant K = 4.10 (a) When the capacitor's potential difference is 59.0 V, what is the energy density? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. J/m3 (b) Find the average energy density in an AA battery. A typical new alkaline AA battery stores 9.00 x 103 J of electrical energy and has a volume of 8.30 cm3. J/m 1/ Need Help? Read It Watch ItExplanation / Answer
here,
gap between the plates , d = 2.1 * 10^-4 m
k = 4.1
a)
V = 50 V
the energy density , U = 0.5 * e0 * ( E)^2
U = 0.5 * 8.85 * 10^-12 * ( 50/( 2.1 * 10^-4))^2
U = 0.25 J
b)
energy = 900 J
volume , V = 8.3 cm^3 = 8.3 * 10^-6 m^3
energy density , E = 900 /(8.3 * 10^-6) J/m^3
E = 1.1 * 10^8 J/m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.