A skier is pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle
ID: 1777609 • Letter: A
Question
A skier is pulled by a tow rope up a frictionless ski slope that makes an angle of 12° with the horizontal. The rope moves parallel to the slope with a constant speed of 1.2 m/s. The force of the rope does 800 J of work on the skier as the skier moves a distance of 7.5 m up the incline. (a) If the rope moved with a constant speed of 2.9 m/s, how much work would the force of the rope do on the skier as the skier moved a distance of 7.5 m up the incline? At what rate is the force of the rope doing work on the skier when the rope moves with a speed of (b) 1.2 m/s and (c) 2.9 m/s?
Explanation / Answer
a) Total Work done is dependent on initial and final position and not on the speed
Hence the work done in this case =800 J
b) Time req to cover the distance = Distance /Speed
=7.5/1.2
=6.25 s
Rate of Work done = 800/6.25
=128 J/s
c)
Time req to cover the distance = Distance /Speed
=7.5/2.9
=2.586 s
Rate of Work done = 800/2.586
=309.33 J/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.