So far we have completely neglected air resistance, but even in the low pressure
ID: 1777573 • Letter: S
Question
So far we have completely neglected air resistance, but even in the low pressure of the
tube, there is expected to be about 320 N of drag. Linear motors would be placed along
the track to periodically boost the speed of the capsule to compensate for the loss of speed
due to drag.
5. How far can a capsule coast if it starts at full speed before it has slowed to 710 mph?
6. How much energy is lost due to drag when traveling between L.A. and San Francisco?
7. How much power is dissipated by drag?
The energy put in to accelerating the capsules to a given speed can be extracted when
using the same linear motors as electrical generators when braking. Thus (neglecting any
electrical inefficiencies and any energy required to pump air out of the tube) the net energy
consumed by the system is entirely due to work done by air resistance.
8. If exactly 40 capsules are operated in the tube at any moment in time, what is the
total power consumption of the hyperloop system.
9. Would it be possible to power the system using only solar energy from panels mounted
above the tube? Explain.
10. How does the energy consumed per rider per mile for the hyperloop compare to a car
with a single driver?
11. what is the minimum radius that the path of the tube can have as it winds through
the terrain if the pods are to maintain cruising speed throughout their journey?
12. How does the calculated minimum turning radius affect the possible routes that a
hyperloop could take if it were built between LA and San Francisco?
Explanation / Answer
5.
a=0.5g = 0.5*-9.8 = -4.9 m/s^2
vi=760mph= 339.8 m/s, vf= 710mph = 317.4 m/s
Use kinematic equan,
vf^2=vi^2 +2ad
Plugging values,
317.4^2=339.8^2-2*4.9*d
d= 1502.2 m
6.
Distance between L.A and San Francisco = r= 559km = 559000 m
E(lost) = F(drag)*r = 320*559000 = 1.79*10^8 J
7.
Power dissipated = F*v = 320*317.4 = 1.02*10^5 W
8.
Total power = Total capsules* Power dissipated for one capsule = 40* Power dissipated for one capsule = 40*1.02*10^5 = 4.08*10^6 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.