A 1.80-kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal
ID: 1776336 • Letter: A
Question
A 1.80-kg object is attached to a spring and placed on frictionless, horizontal surface. A horizontal force of 25.0 N is required to hold the object at rest when it is pulled 0.200 m from its equilibrium position (the origin of the x axis). The object is now released from rest from this stretched position, and it subsequently undergoes simple harmonic oscillations. (a) Find the force constant of the spring. N/m (b) Find the frequency of the oscillations. Hz (c) Find the maximum speed of the object. m/s (d) Where does this maximum speed occur? x=± (e) Find the maximum acceleration of the object. m/s2 (f) Where does the maximum acceleration occur? (g) Find the total energy of the oscillating system (h) Find the speed of the object when its position is equal to one-third of the maximum value. m/s (i) Find the magnitude of the acceleration of the object when its position is equal to one-third of the maximum value. m/s2Explanation / Answer
(A) Fnet= k x - F = 0
k (0.200) = 25
k = 125 N/m
(B) f = sqrt(k/m)/2pi = 1.33 Hz
(C) A = 0.20 m
w = 2pi f = 8.33 rad/s
v_max = A w = 1.67 m/s
(D) at x = 0
(E) a_max = w^2 A = 13.9 m/s^2
(f) x = -0.2 and +0.2
(g) ME = 125(0.2^2)/2 = 2.5 J
(h) v^2 = w^2 (A^2 - x^2)
v^2 = 8.22^2 (0.2^2 - (0.2/3)^2)
v = 1.57 m/s
(i) a = (125)(0.2 /3) /(1.80) = 4.63 m/s^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.