A packed bundle of 150 long, straight, insulated wires forms a cylinder of radiu
ID: 1776257 • Letter: A
Question
A packed bundle of 150 long, straight, insulated wires forms a cylinder of radius R = 0.560 cm. If each wire carries 2.05 A, (a) What is the magnitude of the magnetic force per unit length acting on a wire located 0.210 cm from the center of the bundle? 4.73E-5 Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. N/m (b) What is the direction of the magnetic force per unit length acting on a wire located 0.210 cm from the center of the bundlei? toward the center of the cylinder O away from the center of the cylinder parallel to the wires c) Would a wire on the outer edge of the bundle experience a force greater or smaller than the value calculated in parts (a) and (b)? O greater O smaller Give a qualitative argument for your answer.Explanation / Answer
from Ampere's law
B*2*pi*r = uo*I_enclosed
B = magnetic field at a distance r from cylinder
n = number of bundles
I_enclosed = current density *pi*r^2
r = 0.21 cm = 0.0021 m
current density = n*I/(pi*R^2)
R = 0.56 cm = 0.0056 m
B*2*pi*0.0021 = 150*4*pi*10^-7*2.05/(pi*0.0056^2)*(pi*0.0021^2)
B = 4.12E-3 T
magnitude of magnetic force Fb = I*B = 2.05*4.12E-3
Fb = 8.45E-3 N/m
================================
toward the center of cylinder
=====================
greater
r = R
B = uo*I*n/(2*pi*R)
Fb = B*I
Fb = uo*I^2*n/(2*pi*R)
Fb = 4*pi*10^-7*2.05^2*150/(2*pi*0.0056)
Fb = 22.5E-3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.