The final answer is already given in dark letter at the end of the question! 4 2
ID: 1775913 • Letter: T
Question
The final answer is already given in dark letter at the end of the question! 4 2.5 kg k-250 N/m = 0.4 d = 0.50 m A 2.5 kg box is held released from rest 1.5 meters above the ground and slides down a frictionless ramp. It slides across a floor that is frictionless, except for a small section 0.5 meters wide that has a coefficient of kinetic friction of 0.4. At the left end, is a spring with spring constant 250 N/m. The box compresses the spring, and is accelerated back to the right. What is the speed of the box at the bottom of the ramp? v 5.42 m/s What is the maximum distance the spring is compressed by the box?x-0.505 m What is the maximum height to which the box returns on the ramp? hr 1.1 m
Explanation / Answer
using law of conservation of energy
energy at the top = energy at the bottom
m*g*h = 0.5*m*v^2
m cancels
g*h = 0.5*v^2
9.8*1.5 = 0.5*v^2
v = 5.42 m/s is the speed of the box at the bottom of the ramp
Now using work energy theorem
work done by the frictional force = change in kinetic energy
-mu_k*m*g*d = 0.5*m*(Vf^2-V^2)
m cancels
-0.4*9.8*0.5 = 0.5*(Vf^2-5.42^2)
vf = 5.04 m/s is the speed of the box to the right of the rough surface
Now using law of conservation of energy
Kinetic energy of the box = energy stored in spring
0.5*m*vf^2 = 0.5*k*x^2
0.5*2.5*5.04^2 = 0.5*250*x^2
x =0.505 m
while returning back the speed of the box after rough surface is V1
-mu_k*m*g*d = 0.5*m*(V1^2-Vf^2)
-0.4*2.5*9.8*0.5 = 0.5*2.5*(V1^2-5.04^2)
V1 = 4.63 m/s
Now using law of conservation of energy
energy at the bottom of the ramp = energy at the top of the ramp
0.5*m*v1^2 = m*g*h1
0.5*2.5*4.63^2 = 2.5*9.8*h1
h1= 1.1 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.