ch 7 homework problems Begin Date: 10/16/2017 12:00:00 AM - Due Date 118 2017.00
ID: 1775872 • Letter: C
Question
ch 7 homework problems Begin Date: 10/16/2017 12:00:00 AM - Due Date 118 2017.00 (8%) Problem 11: A rock is thrown from a bridge 21.5 m above water with an initial speed of 15 ms. Assuming negligible air resistance, what is the speed that the rock hits the water with in meters per second? Grade Deduc Potent vs cos tan89 Submi Altem sin0 cotan asin acos0 atan acotan) sinh0 coshO tan0cotanh detaile 0 e Degrees Radians Submit Hint I give up! Hints:--deduction per hint. Hints remaining:- Feedback: 0% deduction per feedbackExplanation / Answer
sol:(1/2)v^2=(1/2)(15)^2+(9.8)(21.5)
=(1/2)v^2=323.2
v^2=646.4
square root of v
v=25.4m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.