QUESTION 1 (Se+ up At a construction site, a 22kg bucket of concrete is connecte
ID: 1775783 • Letter: Q
Question
QUESTION 1 (Se+ up At a construction site, a 22kg bucket of concrete is connected over a very light frictionless pulley to a 375N box on the roof of a building. Assuming the roof is frictionless what is the magnitude of the acceleration of the bucket? 1. 375 N 22.0 kg Building QUESTION 2 (se+ up) At a construction site, a 46kg bucket of concrete is connected over a very light frictionless pulley to a 48N box on the roof of a building. Unlike the previous question though the coeffeceint of kinetic friction between the roof and the building is 0.27. Assuming the system is already moving to the right, what is the magnitude of the acceleration of the bucket? 1.Explanation / Answer
1. on 22 kg bucket
applying Fnet = m a In vertical,
22g - T = 22 a .... (i)
on 375 N block:
in horizontal, Fnet = T = m a = (375/9.8)a
T = 38.3a
putting in (i)
22g - 38.3a = 22 a
a = (22 x 9.8) / (22 + 38.3) = 3.58 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.