PHYS 1408 Lab Homework-Momentum and Collisions This homework is due when you com
ID: 1775405 • Letter: P
Question
PHYS 1408 Lab Homework-Momentum and Collisions This homework is due when you come to lab the week of November 6. A 9300 kg boxcar breaks loose from a train and travels at 12.0 m/s before striking a second boxcar moving in the same direction at 4.0 m/s. After the collision, the 9300 kg boxcar continues in the same direction with a speed of 3.25 m/s. The second boxcar is now moving at 10.0 m/s. What is the mass of the second box car? Explain your reasoning. (10 pts) 2. How much kinetic energy was lost in the collision? (10 pts)Explanation / Answer
1.
By Conservation of momentum
9300*12+m*4=9300*3.25+m*10
6m=81375
m=13562.5 kg
b)
Kinetic energy lost in collision
dK=Kf-Ki=(1/2)*9300*122+(1/2)*13562.5*42-(1/2)*9300*3.252-(1/2)*13562.5*102
dK=50859.4 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.