Two masses collide in a completely inelastic collision. • The rst mass m1 = 2.4
ID: 1774428 • Letter: T
Question
Two masses collide in a completely inelastic collision. • The rst mass m1 = 2.4 kg has an initial velocity ~v1I = (1.3 m/s,2.1 m/s). • The second mass m2 = 1.4 kg has an initial velocity ~v2I = (1.7 m/s,1.8 m/s). Assume that following the collision m1 and m2 have each combined into a single large mass M with a velocity ~vF. What is the value of the combined mass M?, what is the total momentum of the system prior to the collision? What is the total momentum of the system after the collision? What is the velocity of the combined mass after the collision?
Explanation / Answer
M = combined mass = m1 + m2 = 2.4 + 1.4 = 3.8 kg
Pi = total momentum before collision = m1 v1i + m2 v2i = 2.4 (1.3 i + 2.1 j) + 1.4 (- 1.7 i + 1.8 j)
Pi = 3.12 i + 5.04 j - 2.38 i + 2.52 j
Pi = 0.74 i + 7.56 j
using conservation of momentum
Pf = momentum after collision = 0.74 i + 7.56 j
MV = 0.74 i + 7.56 j
V = (0.74 i + 7.56 j )/3.8 = 0.195 i + 1.98 j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.