A professor\'s office door is 0.91 m wide, 2.0 mhigh, 4.2 cm thick; has a mass o
ID: 1774354 • Letter: A
Question
A professor's office door is 0.91 m wide, 2.0 mhigh, 4.2 cm thick; has a mass of 21 kg , and pivots on frictionless hinges. A "door closer" is attached to door and the top of the door frame. When the door is open and at rest, the door closer exerts a torque of 5.6 Nm .
Part A
What is the moment of inertia of the door?
Express your answer using two significant figures.
Part B
If you let go of the open door, what is its angular acceleration immediately afterward?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
a)
Moment of inertia about edge axis I = 1/3.Mr^2
M = 21 kg
r = 0.91 m
I = (1/3)(21kg)(0.91)^2 = 5.7967 kg.m^2
b)
Ang.accel.
d/dt = torque / mom. of inertia
d/dt = 5.6 / 5.7967
d/dt = 0.9660 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.