a 1.5 kg block is hanging from the left side of a pulley from a rope that goes o
ID: 1774269 • Letter: A
Question
a 1.5 kg block is hanging from the left side of a pulley from a rope that goes over the pulley. the pulley has a radius of 25 cm and is 2.5 kg. the pulley has no friction 15.5 N tension is applied to the other end of the rope. someone is holding the pulley from rotating once they let go of the pulley: A: what direction does the pulley rotate? towards the 15 kg block or the opposite direction? B;what is the angular acceleration of the pulley? C;what is the acceleration of the mass? D;How long does it take the mass to move 30 cm?
Explanation / Answer
part(a)
In the opposite direction
part B
for hanging mass
T1 - m*g = m*a
T1 = mg + ma
T1 = mg + mR*alpha
for the pulley
net torque = I*alpha
(T2 - T1 )*R = (1/2)*M*R^2*alpha
T2 - mg - mR*alpha = (1/2)*M*R*alpha
15.5 - 1.5*9.8 - 1.5*0.25*alpha = (1/2)*2.5*0.25*alpha
alpha = 1.164 rad/s^2 <<<<----------ANSWER
==========================================
(C)
acceleration a = R*alpha = 0.25*1.164 = 0.291 m/s^2
=====================
D)
along vertical
y = voy *t + (1/2)8ay*t^2
0.3 = 0 + (1/2)*0.291*t^2
tiem t = 1.44 s <<<-------ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.