A billiard player shoots a ball with an initial speed of 4.8 m/s. It strikes ano
ID: 1774187 • Letter: A
Question
A billiard player shoots a ball with an initial speed of 4.8 m/s. It strikes another billiard ball and moves off at an angle of 72.6° from its original path. The target ball was initially stationary. Assume an elastic collision and neglect effects of friction. What is the component of velocity of the second ball perpendicular to the initial direction of the first ball? (Assume that the first ball is initially travelling in the positive i and deflects such that it has a non-negative j velocity component after the collision. )
Explanation / Answer
using law of conservation of momentum
along the original direction
momentum before collision = momentum after collision
(m*4.8)+(m*o) = (m*V1*cos(72.6))+(m*V2x)
4.8 - (V1*cos(72.6)) = V2x
V2x = 4.8-(0.3*V1)
along the perpendicular to the initial direction of first ball
0 + 0 = (m*V1*sin(72.6)) + (m*V2y)
V2y = -V1*sin(72.6) = -0.954*V1
V2^2 = (4.8-(0.3*V1))^2 + (0.954*V1)^2
using law of conservation of kinetic energy
0.5*m*4.8^2 = (0.5*m*v1^2)+(0.5*m*v2^2)
0.5*4.8^2 = (0.5*V1^2)+(0.5*(4.8-(0.3*V1))^2 + (0.954*V1)^2)
V1 = 0.989 m/sec
V2y = -0.954*0.989 = -0.943 m/sec
in vecor form V2y = -0.943 j hat m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.