9 . A square coil of side 9.00 cm contains 150 loops and its plane is positioned
ID: 1774113 • Letter: 9
Question
9. A square coil of side 9.00 cm contains 150 loops and its plane is positioned perpendicular to a uniform 0.56-T magnetic field, as shown. It is quickly and uniformly pulled from the field to a region where the B-field drops abruptly to zero. It takes 0.16 s for the whole coil to reach the field-free region. How much power is dissipated in the coil if its resistance is 140 ?
Please show your work!
Explanation / Answer
= f - i
= 0 - B*A
= -(0.56)(0.09)^2
= -0.004536 Wb
V = -N*/t
= -150*(-0.004536)/0.16
= 4.25 V
P = V^2/R
= 4.25^2/140
= 0.13 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.