Print Calculator Periodic Table n 3 of 10 Sapling Learning Professional baseball
ID: 1774067 • Letter: P
Question
Print Calculator Periodic Table n 3 of 10 Sapling Learning Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing speed of 100 mph (miles per hour). A local team has drafted 44 25 mls (69.00 mph) Assuming the ball has a mas 0.434 g and has this speed just before a batter would make contact, how much kinetic energy does the ball have? an up-and-coming left handed pitcher who can consistently throw at Number ball How high wouild the ball need to be dropped from to attain the same energy (neglect air resistance)? The acceleration due to gravity is 9.81 m/s) Number O PrevousCheck AnswerNext ExitExplanation / Answer
Part A
Vp = 100 mph = 44.70 m/s
vb = 44.25 m/s
mb = 0.1434 kg
KE = 0.5 * m * Vb^2
KE = 0.5 * 0.1434 * 44.45^2
KE = 141.66 J
Kball = 141.66J
Part B ) Height can be found out from potential energy
PE = m *g*Hmax
141.66 = 0.1434 * 9.8, * Hmax
Hball = 100.70 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.