7, A car slows down from a speed of 44 m/s to a speed of 11 m/s over a distance
ID: 1774021 • Letter: 7
Question
7, A car slows down from a speed of 44 m/s to a speed of 11 m/s over a distance of 170 m. How long does this A) 6.2084 sec B) 3.7752 sec C) 5.69 sec D) 6.182 sec E) 22.44 sec take, assuming 8. An object is thrown vertically and has an upward velocity of 25 m/s when it reaches 1/3 of its maximum height above its launch point. What is the maximum height of the object? A) 11.25 m B) 18.75 m C) 12.5m D) 76.7 m E) 47.83 m A jet airliner moving at 550 mph due cast moves into a region where the wind is blowing at 150 mph in a direction 25 north of west. What is the new velocity of the A)875 mph B) 132 mph C) 419mph w=Som25-63.39 Yy 150 ces 25- 135.91 D) 864 mph E) 206.25 mph 10. An object is thrown vertically upward and has a speed of 45 m/s when it reaches 0.7 of its maximum height above the launch point. Determine A) 82.16 m/s B) 90 m/s C) 225 m/s D) 37.2 m/s E) 283.5 m/s ty of 4 m/s and experiences a constant acceleration of 7 m/s. What is the magnitude of the carts displacement during the firs 5 sof motion A) 82 m B) 60 m C) 84 m D) 107.5 m E) 157 m 2. A ball is shot with a velocity of 29 m/s at an angle of 33 from the top of a 27 m tall building. What is the horizontal distance the ball tavels when it hits the gous A) 113 m B) 108 m C) 258.4 m D) 35.4N E) 96 m Version 3 Page IExplanation / Answer
Q7.
u = 44 m/s
v = 11 m/s
s = 170 m
a = ?
v^2 - u^2 = 2as
=> 11^2 - 44^2 = 340a
=> a = -5.34
v = u + at
=> 11 = 44 - 5.33t
=> t = 6.182 s
So, option d.
Pls post other ques separately
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.