Four transformers are set up as shown (the drawing of each transformer is not to
ID: 1773882 • Letter: F
Question
Four transformers are set up as shown (the drawing of each transformer is not to scale). The input voltage across the primary coil of each transformer is 120 V (rms) Np = 240 Ns=80 Np = 400 Ns-50 Np-100 Ns-100 Np-240 NS-30 1) What is the ranking of the transformers based on the voltage across the secondary coil, from smallest to largest? You currently have O submissions for this question. Only 2 submission are allowed You can make 2 more submissions for this question. Suomi submisions for this question. only (Survey Question) 2) Briefly explain your answer to the previous question Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed You can make 2 more submissions for this question.Explanation / Answer
Given Vp = 120 V
Vs = ?
A)
Np = 240
Ns = 80
the relation between pontial difference and number of turns
Np / Ns = Vp / Vs
240 / 80 = 120 / Vs
Vs = 40 V
B)
Np = 400
Ns = 50
the relation between pontial difference and number of turns
Np / Ns = Vp / Vs
400 / 50 = 120 / Vs
Vs = 15 V
c)
Np = 100
Ns = 100
the relation between pontial difference and number of turns
Np / Ns = Vp / Vs
100 / 100 = 120 / Vs
Vs = 120 V
D)
Np = 240
Ns = 30
the relation between pontial difference and number of turns
Np / Ns = Vp / Vs
240 / 30 = 120 / Vs
Vs = 15 V
1) The answer is
B = D < A < C
2)
The potential difference across depends on the ratio of number of turns and the potential difference
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.