a.) Calculate your apparent weight at the top of a Ferris wheel, given that the
ID: 1773829 • Letter: A
Question
a.) Calculate your apparent weight at the top of a Ferris wheel, given that the radius of the wheel is 7.0 m , it completes one revolution every 27 s , and your mass is 57 kg b.) Calculate your apparent weight at the bottom of a Ferris wheel, given that the radius of the wheel is 7.0 m , it completes one revolution every 27 s , and your mass is 57 kg
b.) Calculate your apparent weight at the bottom of a Ferris wheel, given that the radius of the wheel is 7.0 m , it completes one revolution every 27 s , and your mass is 57 kg
Explanation / Answer
Given Data
The mass of the person m = 57kg
the radius of the wheel r = 7.0m
the time taken to complete the revolution t = 27s
Solution : -
the speed of the ferris wheel v = 2r/t
= 2(7.0) / 27
= 1.63 m/s
the normal force at the top of the wheel
N + mg = mv^2/r
therefore the apparent weight
N = mv^2/r - mg
= (57) [(1.63)^2/7.0 - 9.8]
= -537 N
the normal force at the bottom
N - mg = mv^2/r
therefore
N = m[ v^2/r + g]
= (57)[ (1.63)^2 / 7.0 + 9.8]
= 580 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.