ame. A worker pushes a 35.5 kg wheelbarrow 5.00 m along a level surface, exertin
ID: 1773623 • Letter: A
Question
ame. A worker pushes a 35.5 kg wheelbarrow 5.00 m along a level surface, exerting a constant horizontal force of 50.0 N. A frictional force of 43.0 N acts on the wheelbarrow in a direction opposite to that of the worker. You must show your work to get credit for this problem. 1. a) What is work done by the worker on the wheelbarrow during this motion? work done by the worker = b) What is the work done by friction during this motion? work done by friction on the wheelbarrow = c) What is the net work done on the wheelbarrow during this motion? Net work done on the wheelbarrow = d) Assuming the wheelbarrow starts from rest, what is its final speed, i.e. its speed when it has traveled 5.0 m? Speed at 5.0 m e) What is its change in kinetic energy from the start of its motion to the 5.0 m mark? Change in KEExplanation / Answer
Horizontal force = 50 N (+ve) and Frictional force = 43 N (-ve)
(a) work done by worker = 50 * 5 *cos(0) = 250 J
(b) work done by friction = 43 * 5 * cos(180) = -215 J
(c) net work doen on the wheelbarrow is
W= 250 - 215 = 35 J
(d) using equation of motion is
v^2 - u^2 = 2*a*s
v = sqrt(2*a*s)
= sqrt(2*0.197*5) = 1.4 m/s
(e) net work done = change in KE = 35 J
(f) Yes , According to law of conservation of energy.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.