2. 1 point each) Near the surface of the earth, no air resistance. Vertical ques
ID: 1773366 • Letter: 2
Question
2. 1 point each) Near the surface of the earth, no air resistance. Vertical question. A particle launched vertically with initial velocity of 100. m/s. a. How high does the particle go (max height)? b. How long does the particle take to reach the max height? C. What is the velocity at its max height? d. What is the acceleration at its max height? e. What is the velocity when the particle reaches 300-meter high? f. How long should it take to reach 300 meters? g. What is the acceleration at 300 meters? h. What is the impact speed? i. What is the impact velocity? j. What is the total time of flight? k. What is the acceleration on impact?Explanation / Answer
2
a)
Vi = initial velocity = 100 m/s
Vf = final velocity at the highest point = 0 m/s
a = acceleration = - 9.8
h = maximum height gained
using the equation
Vf2 = Vi2 + 2 a h
02 = 1002 + 2 (- 9.8) h
h = 510.20 m
b)
t = time taken to reach maximum height
using the equation
Vf = Vi + at
0 = 100 + (-9.8) t
t = 10.2 sec
c)
at maximum height the object comes to a momemtary rest before returning.
Vf = velocity at maximum height = 0
d)
acceleration is constant throughout the motion
a = - 9.8
e)
Y = 300 m
Vf = ?
using the equation
Vf2 = Vi2 + 2 a Y
Vf2 = 1002 + 2 (- 9.8) (300)
Vf = 64.2 m/s
f)
using the equation
Vf = Vi + a t'
64.2 = 100 + (-9.8) t'
t' = 3.65 sec
g )
a = - 9.8
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.