A person slaps her leg with her hand, which results in her hand coming to rest i
ID: 1772699 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
here,
time taken , t = 0.00265 s
initial speed , u = 3.75 m/s
mass , m = 1.65 kg
let the accelration be a
v = u + a * t
0 = 3.75 + a * 0.00265
a = 1415 m/s^2
the force exerted , F = m * a
F = 1.65 * 1415 N
F = 2334.9 N
the magnitude of force is 2334.9 N
when the clapped her hands
the initial momentum of the system will be different due to the seccond hand and the change in momentum is also different
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.