chapter 6 problem 07 Chapter 06, Problem 07 Consult Interactive LearningWare 6.1
ID: 1772587 • Letter: C
Question
chapter 6 problem 07
Explanation / Answer
07. form the given diagram and the data
thrust = T
lift = L
weight = W
so while diving
net work done for a displacement s
W = Ts + Wcos(75)*s
while climbing
net work done
W = Ts + wcos(115)s
now, W = 6.9*10^4 N
and s = 3.56*10^3 m
so difference in work done during dive and climb = Ts + Wcos(75)s - Ts - Wcos(115)s
dW = 6.9*10^4*3.56*10^3(cos(75) - cos(115)) = 16.73*(10^7) J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.