COMPLETE EACH PROBLEM ON A SEPARATE SHEET OF PAPER WITH YOUR NAME ON THE BACK. S
ID: 1772485 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
1] a] Maximum height above the ground will be:
H = 1.7 + [v2 - u2]/2g
at the highest point, v = 0 m/s
therefore,
H = 1.7 + [32.52/2g] = 55.590 m
b] v = u - gt
at the maximum height, v = 0 m/s
so, 0 = 32.5 - 9.8t
=> t = 3.316s
c] After reaching the highest point, the time taken to reach the ground can be found using:
H = ut + (1/2)gt2
at the highest point, u = 0 m/s
therefore, 55.590 = 0 + (1/2)(9.8)t2
=> t = 3.368s
therefore, the total time for which the ball is in the air is:
T = 3.316 + 3.368 = 6.6842 s.
d] Displacement of the ball will be: S = (32.52/2g) - 55.590 = - 1.7 m.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.