You are driving in a car with your 0.1 kg coffee cup sitting on the dashboard. T
ID: 1772322 • Letter: Y
Question
You are driving in a car with your 0.1 kg coffee cup sitting on the dashboard. The dashboard is sloped at 15 degrees with respect to the horizontal, with the lower part of the dashboard facing the rear of the car. The static coefficient of friction between the cup and the dashboard is 0.7 and the kinetic coefficient of friction is 0.5.
Part A - What is the fastest that you can accelerate without the coffee cup sliding on the dashboard?
Part B - What is the maximum rate that you can slow down while braking? (Give just the magnitude of this acceleration.)
Part C - If the coffee cup has coffee in it, it effectively has more mass. With more mass, will these accelerations be larger, smaller, or the same?
Explanation / Answer
let the acceleraion of the car be a
so there will be force m * a on the cup due to this acceleration
force equation of the cup will be
mg * sin(theta) - k * mg * cos(theta) + ma * cos(theta) = 0
net acceleration of the cup is 0 since its in rest
k will be coefficient of static firction
0.1 * 9.8 * sin(15) - 0.7 * 0.1 * 9.8 * cos(15) + 0.1 * a * cos(15) = 0
a = 4.2341 m/s^2
a) fastest one can accelerate car = 4.2341 m/s^2
in case of breaking m * a anf friction force will act in opposite direction so
mg * sin(theta) + k * mg * cos(theta) - ma * cos(theta) = 0
0.1 * 9.8 * sin(15) + 0.7 * 0.1 * 9.8 * cos(15) - 0.1 * a * cos(15) = 0
a = 9.4859 m/s^2
b) maximum rate one can slow down = 9.4859 m/s^2
c) if the coffee cup has more mass then also the value of accelerations will remain same as
mg * sin(theta) + k * mg * cos(theta) - ma * cos(theta) = 0
g * sin(theta) + k * g * cos(theta) - a * cos(theta) = 0
final equation is independent of mass
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.