A roller coaster car moves 239 ft. horizontally and then rises 116 ft. at an ang
ID: 1772313 • Letter: A
Question
A roller coaster car moves 239 ft. horizontally and then rises 116 ft. at an angle of 30° above the horizontal. It then travels 116 ft at an angle of 40° downward. What is the displacement from its starting point? use graphical techniques.
d=___________ft
theta=_________°
Explanation / Answer
Given,
x = 239 + [116 cos(30°)] + [116 cos(-40°)] = 428.32 ft
y = [116 sin(30°)] + [116 sin(-40°)] = -16.56 ft
Displacment, d = (x2 + y2)1/2 = 428.64 ft
tan = (y / x) = (-16.56/ 428.32)
= -2.21°
Please rate my answer if you find it helpful, good luck...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.