2. to a block of mass m2 A block of mass m, - 25.0 kg by a massless string that
ID: 1772250 • Letter: 2
Question
2. to a block of mass m2 A block of mass m, - 25.0 kg by a massless string that passes over a light, frictionless pulley. The 25.0-kg block is connected to a spring that has negligible mass and a force constant of k= 200 N/m as shown in the figure. The spring is unstretched when the system is as shown in the figure, and the incline is frictionless. The 10.0-kg block is pulled a distance h = 12.0 cm down the incline of angle = 35.0 and released from rest. Find the speed of each block when the spring is again unstretched. 10.0 kg is connectedExplanation / Answer
Here ,
let the speed of each block is v
Now, using conservation of energy
initial potential energy = final potential energy + final kinetic energy
0.50 * 200 * 0.12^2 = 0.50 * 10 * v^2 + 0.50 * 25 * v^2 - 25 * 9.8 * 0.10 + 10 * 9.8 * sin(35 degree) *0.10
solving for v
v = 1.08 m/s
the speed is 1.08 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.